Trendyol pazaryeri siteleri arasında tartışmasız öncü sitelerden birisidir. Trendyol benzeri bir siteyi nasıl kurabileceğimize geçmeden önce pazaryeri sistemlerinin nasıl çalıştığını öğrenmemiz daha iyi olur. Detaylar ile ilgilenmeyip direkt tasarımları görüntülemek isterseniz sayfanın en alt kısmından pazaryeri tasarımlarımıza ulaşabilirsiniz. İki tasarımı da incelemenizi tavsiye ederiz.
 

Trendyol Pazaryeri Sitesi mi E-Ticaret Sitesi mi?

Pazaryeri siteleri de temelde e-ticaret siteleridir. E-ticaret nedir başlıklı yazımızda e-ticarete açıklık getirmiştik. Pazaryerlerinin, e-ticaret sitelerinden farkı ise ürünleri site sahibinin değil siteye üye olan mağazaların eklemesidir. Bir örnekle anlatmak gerekirse pazaryerleri, günümüzde alışveriş merkezleri (AVM) ile eşdeğerdir. Bugün bulunduğunuz şehirdeki bir AVM'yi düşünün. Genellikle kendilerine ait bir markaları yoktur fakat AVM'ler içerisinde, farklı bir çok marka mevcuttur. Bu markalar kendi ürünlerini, alışveriş merkezi içerisinde kendilerine ayrılan mağazalarda satarlar.
Örneğin Teknosa.com e-ticaret sitesi, Trendyol pazaryeri sitesidir.

Trendyol Pazaryeri En İyi Olmayı Nasıl Başardı?

Öncelikle Trendyol sektörünün ilk firması değildir. Tarihsel olarak incelendiğinde Trendyol'dan daha önce açılan bir çok sektörel site mevcuttur.  Sektöre sonradan girmesine rağmen Hepsiburada ve Trendyol pazaryeri sektörünün en önde gelen iki firmasıdır. Bu demek oluyor ki önce başlayan her zaman önde olmuyor. Trendyol ve Hepsiburada pazaryerleri sitelerinin temiz arayüzleri sayesinde ziyaretçilerine kolay alım imkanı sunuyor. İşin arka planındaki operasyonları ise rakiplerine göre daha iyi yürütüyorlar. Satın alınan ürünlerin takibi, müşteriye ulaşması, iade durumlarında alınacak aksiyonlar gibi konuları rakiplerine göre daha iyi sağlıyorlar. Bu nedenle aklımıza gelen ilk iki firma arasında yer almaktadır.

Pazaryeri Sistemi Nasıl İşliyor?

Trendyol pazaryerini baz aldığımızda Sitede bir çok mağaza olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse: Teknosa veya X firması sitenize gelip ürünleri siteniz üzerinde listeleme talebinde bulunuyor. Site sahibi de başvuru yapan firmanın ürünlerinin kendi sitesinde satışa sunulmasını onaylıyorsa bu satıcıya mağaza oluşturuyor. Bu satıcı ürünlerini mağazasına ekliyor ve satışa sunuyor. Ziyaretçiler, bu mağazadan herhangi bir ürün satın aldığında ödenen ücret pazaryerine ait banka hesabına geliyor. (Mağazaya ait banka hesabına değil). Sipariş verildiği andan itibaren mağaza, kendine ait yönetim panelinde, hangi ürünün kim tarafından alınmış olduğunu görüntüleyebiliyor. Satışı yapılan bu ürünü göndermekle yükümlü oluyor. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra pazaryeri bu ürün için tahsil edilen ücreti ilgili mağazanın hesabına aktarıyor. Özetle ürünleri eklemeyi ve ürünleri göndermeyi mağazalar yaparken; ürün satışını ve para işlemlerini pazaryeri gerçekleştiriyor.Pazaryeri Sitesi mi E-Ticaret Sitesi mi Açmak Mantıklı?

Pazaryeri sitesi kurmak pazara sahip olmak demektir. Bölgenizde kurulan semt pazarını düşünün, burada bir pazarcı mı olmak istersiniz yoksa pazaryerinin sahibi mi olmak istersiniz? İkisinin de birbirine göre artıları eksileri mevcuttur. E-ticaret sitesi açmanız durumunda sadece kendi ürünlerinizi kendi müşterilerinize satabilirsiniz. Daha az kişiyle uğraşır fakat bildiğiniz ürünlerin satışını yaparsınız. Pazaryeri sitesi açmanız durumunda ise birçok farklı kategoride ürünlerin satışı siteniz üzerinden yapılacaktır. Daha geniş bir kitleye hitap edeceksiniz. Bu geniş kitlenin sorunlarını hızlı ve efektif bir şekilde çözebilmeniz gerekmektedir. Hem mağazaların ürünleri zamanında eksiksiz kargoladıklarını takip etmeli hem de sitenizden alışveriş yapan ziyaretçilerin memnuniyetini sağlamalısınız. Asıl soru şu ki siz ne istiyorsunuz? Webruz olarak biz her iki alt yapıyı da sağlayabilmekteyiz. Birebir destek ve yönlendirme almak isterseniz temsilcilerimizle iletişime geçebilir ve aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

Pazaryeri Sitesi Kurmaya Nereden Başlanır?

Bir pazaryeri sitesi kurmaya karar verdiyseniz ürünlerimiz arasında Trend ve Hepsi Pazaryeri adlı paketlerimizi inceleyebilirsiniz. Her ikisi de altyapı olarak aynı özelliklere sahip fakat tasarımları farklı iki pakettir. Tasarımlardan hangisini beğenirseniz o paketi satın alabilirsiniz. Bir pazaryeri sitesi neyi gerektiriyorsa tüm özellikler her iki pakette de mevcuttur.  
 

Yazılımların Başlıca Özellikleri

 • Hızlı ve Sezgisel Arayüz: Kullanıcı dostu, hızlı ve sezgisel bir pazar oluşturun.
 • Ayrı Satıcı Paneli: Her satıcının kendi özel yönetim paneli vardır.
 • Satıcı Paneli: Satıcılar, tıpkı yöneticinin düzen görünümü gibi ayrı bir satıcı görünümüne sahiptir.
 • Çoklu Ödeme Desteği: Trend ve Hepsi Yazılımları, birden çok ödeme yöntemini destekler. İyzico, Paytr gibi ödeme sistemleri entegre edilmiş olarak gelir.
 • RTL Dil Desteği: Arapça, İbranice, Urduca, Kürtçe, Farsça vb. sağdan sola yazılan dilleri destekler.
 • Otomatik / Manuel Satıcı Onayı: Satıcıların otomatik veya manuel onayları mağaza sahibi tarafından yönetilebilir.
 • Birden Fazla Satıcı Ürününü Ödeme: Müşteriler, alışveriş sepetindeki birden çok satıcı ürünüyle hızlı bir şekilde ödeme yapabilir.
 • Üst Satış/Çapraz Satış Ürünleri Göster: Satıcılar ürünlerini daha yüksek satış ve çapraz satış için ayarlayabilir.

Trend ve Hepsi yazılımları, opencart tema kategorisinde yer alsalarda paket içeriğindeki opencart c2c modülü sayesinde pazaryeri özelliğine sahiptir. Bu modül özellikleri ile mağaza sahibi için komisyon yönetim ayarlarını yapabilirsiniz. Mağaza sahibi, hem satıcı düzeyinde hem de küresel düzeyde komisyon belirleyebilir. Ayrıca komisyonu kategorilere göre de seçebilirsiniz.

 • Tüm Satıcılar için Küresel Komisyon yönetimi.
 • Kategori bazlı komisyon yönetimi.
 • Sabit ve Yüzdeye dayalı komisyon.
 • Birim fiyatı üzerinden komisyon hesaplama.
 • KDV'li komisyon hesaplama.
 • Komisyon önceliğini ayarlama.

Yönetim Panelinizden Görüntülenebilecek Veriler

 • Tüm siparişlerin listesini
 • Toplam satış tutarını
 • Düşük stoklu ürünleri
 • Sipariş durumlarını - Hazırlanıyor, Tamamlandı, İptal Edildi gibi ayrıntılı bilgisi ile
 • Satış analizini - Günlük, Haftalık, Aylık, Yıllık
 • Müşterilerin Dünya Haritası üzerindeki konumu
 • Ayrıntılarla birlikte Son Siparişler - Sipariş No, Müşteri Adı, Tarih, Tutar gibi bilgilerini
 • Trend ve Hepsi yazılımlarında site sahibi, satıcıya göre toplam satışı, komisyonu, yönetici tutarını, ödenecek kalan tutarı görebilir.
 • Yönetici, ürün seçeneklerinin kategorilere göre eşleştirmesini yapabilir. Bu sayede herhangi bir satıcı yeni bir ürün eklediğinde ve bir kategori seçtiğinde, eşlenen seçenek kendiliğinden görünecektir.
 • Eşlenen seçenekleri ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.
 • Üst veya alt kategoriler ekleyebilirsiniz.
 • Bir mağazaya sadece belirli kategorilerde ürün ekleme izni veya tüm kategorilerde ürün ekleme izni verebilisiniz.

İlgili ürün sayfalarından demo butonlara tıklayarak demoları inceleyebilirsiniz. Admin yönetim paneli ve mağaza yönetim panellerinin nasıl göründüğü hakkında bilgilendirme isterseniz, satış temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Her iki panel içinde demo hesapları sizinle satın alım öncesinde paylaşılabilmektedir.