Menü
Sepet

Wordpress Video Teması

Görsel iletişimin günümüzde kazanmış olduğu değerde, videoların payının büyük olduğunu elbette biliyoruz. Fakat önemli olan bu değerin oluşmasına zemin hazırlamış videoların, izleyiciye hangi kanalla ulaştırıldığıdır. Bunun için günümüzde birçok seçenek mevcut. Örneğin; televizyonlar, sinemalar ya da internet siteleri! Bu yazımızda video içerikli web sitelerini ve wordpress video teması seçerken dikkat edilmesi gereken konuları inceleyeceğiz.


Video İçerikli Siteler

Sunmak istediğiniz video içeriklerinizi izleyici ile buluşturmanın en kolay yolu, video paylaşımı yapılabilecek bir site kurmaktır. Bunun için öncelikle belli başlı teknik donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Wordpress video teması edinmekle başlayacağınız bu yolculukta uygun domain, hosting ve SSL sertifikası edinmeniz oldukça mühim diyebiliriz. İşte bu alt yapının hepsini size paket olarak biz sunuyoruz. SEO uyumu gibi konuların da özellikle üzerinde durmalısınız. SEO konusunda video paylaşım sitelerinin diğer sitelere oranla biraz zorlanacakları aşikâr. Çünkü Google, öncelikle metin içerikli ürünlere yer veriyor. Daha doğrusu, metin içerikli ürünlerin özgünlüğü konusunda daha kesin kararlar verebiliyor. Bu yüzden ilk sıralamalarda metin içerikleri bulunuyor. Fakat elbette video içerikli sitelerin de SEO konusunda izleyeceği yollar site trafiğini arttıracaktır. Özelikle videoların orijinal olması, kalitesinin en üst düzeyde tutulması, açıklayıcı bir başlıkla yayınlanması ve elbette video içeriği hakkında bir metin eklenmesi SEO uyumunu sağlayacaktır. Videolarınıza ekleyeceğiniz video başlığı, ziyaretçiniz ile kuracağınız ilk iletişim olacaktır. Çünkü ziyaretçiniz, başlıkta aradığını bulursa muhakkak videoyu seyretmeye devam edecektir. Tabii bunların yanı sıra sitenin, görsel olarak bir bütünlük sergilemesi de gerekiyor.


Video İçerikli Sitelerde Görsel Bütünlük

Siteniz, içeriğiniz her ne olursa olsun ilk etapta ziyaretçinize bunu belli etmelidir. Kullanımda kolaylık sağlamalı, ziyaretçinin ihtiyacına kısa sürede cevap vermelidir. Çünkü günümüzde, bilgiye ulaşım oldukça hızlı ve bu da rekabet ortamının oluşmasına zemin hazırlıyor. Hal böyleyken rakipleriniz arasında sizi ön plana çıkaracak olan ilk ölçüt, sitenizin göze hitap edip etmemesinden geçiyor. Zaten sitenizde video paylaşımları yapacaksanız temel amacınız büyük bir ihtimalle görsel iletişimi sağlamaktır. Özellikle içeriklerinizin teması, sitenizin teması ile uyum halindeyse amaçlarınıza daha kolay ulaşmanıza zemin hazırlanır. Renk seçimlerinden yazı tipine kadar her bir öğenizin ahenk içinde olmasına hassasiyet gösterirseniz ziyaretçileriniz sitenizi tekrar tekrar tercih ederler. Bu sayede de rekabet ortamında farkınızı konuşturur ve içeriklerinizin ön plan çıkmasını sağlarsınız. Amaçlarınızı gerçekleştirmek için seçeceğiniz temanın kullandığınız Hosting ile uyumlu olması oldukça mühim Çünkü bu uyum aynı dilin konuşulmasını sağlayacak ve yapboz parçaları gibi birbirini tamamlayacaktır. Örneğin; video paylaşımları yapacağınız sitenizde Wordpress alt yapısını kullanacaksanız buna uygun olarak Wordpress Video Teması kullanmalısınız. Bu sayede sitenizdeki tüm öğeler aynı dili konuşacak ve bir bütünlük sunacaklardır.


Wordpress Video Teması Seçimi

Wordpress, temelde blog maksadıyla yola çıkmış olmasına rağmen farklı kategorilerde de hizmet vermeye devam ediyor. Geniş yelpazesi bulunan Wordpress ile video paylaşımları yapabileceğiniz sitelerden tutun da E-ticaret paketleri sekmesinde görüntülediğiniz sitelere kadar birçok kurulum yapmanız mümkün. Aynı zamanda site içerikleriyle uyumlu temaları da kullanıcılara sunması ile çokça tercih ediliyor. Wordpress’te ücretsiz temalar olduğu gibi satın alarak kullanabileceğiniz temalar da mevcut. Elbette hangisini tercih edeceğiniz noktasında sizin beklentiniz ön plana çıkıyor. Ücretsiz temalarda çoğu özelliklerin kullanımı kısıtlı olduğu için belli bir süre sonra ihtiyaçlarınıza cevap verme potansiyeli de düşebiliyor. Wordpress temaları, sitenin görünümünü düzenlerken işlevselliğini de belirliyor. Bu yüzden içeriğinize yönelik premium ücretli bir tema seçimi yapmanız projenizin geleceği için oldukça önemli. Yukarıda görüntülemiş olduğunuz tüm temalar premium ve ücretli temalardır. Video içerikli site kurma planı içindeyseniz, sadece video kategorisi için geliştirilmiş yukarıdaki temalardan birini seçmeniz sizin için mantıklı olacaktır. İçeriğin yanı sıra büyüme ve gelişme hedefleriniz de göz önünde bulundurarak bir tercih yapmalısınız. Video paylaşımları yapacağınız bir sitede kullanacağınız Wordpress video temasının öncelikle;

  • Video içeriklerinizle görsel bütünlük sağlamasına,
  • Rekabet ortamında yükselmeniz için SEO uyumlu olmasına,
  • Gerekli güvenlik sertifikalarına sahip olmasına,
  • Mobil cihaz kullanan ziyaretçiler için mobil uyumlu olmasına,
  • Yüksek kalitede yükleyeceğiniz videoların seyrini kolaylaştırmak için yükleme hızının geride kalmamasına,
  • Düzenli olarak güncellemelerinin yapılıyor olmasına,
  • Eklentileriniz ile bire bir uyum sağlamasına özen göstermelisiniz.

Böylece siteniz için hedeflediğiniz başarı istatistiklerine ulaşırken daha emin adımlar atabilirsiniz. İşte bu belirttiğimiz özelliklerin hepsini yularıdaki paketlerimizde sizlere sağlıyoruz. Bir Wordpress video teması arayışındaysanız, sıkça sorulan sorular kısmına göz atabilir ve bizimle iletişim kurabilirsiniz.