Menü
Sepet

Wordpress Blog Teması

Wordpress blog teması seçiminizi domain, hosting, ssl sertifikası dahil full kurulu bir şekilde teslim ediyoruz. Öncesinde kısa bir bilgilendirme yapalım. Blog, blogger, Wordpress gibi ifadeler duyuyoruz. Açıkçası bu kavramlar artık hayatımızın bir parçası ve isteyen herkesin erişimine açık bir yapıdalar. Hâl böyleyken olup bitenlere uzaktan bakmak, yabancı kalmak olmaz! Biz, bu yazımızda Wordpress blog teması ve bazı temel konular hakkında bilgi vereceğiz.

Blog Nedir?

Blog temelde, kendimizi ifade etmek, bilgi paylaşmak, ilgi alanlarımızı beslemek gibi konularda kullanmayı tercih ettiğimiz kişiselleştirilmiş internet sayfasıdır. Bir blog sitesine sahip olmak için detaylı yazılım bilgisine ihtiyacınız yok. Fakat bir dijital kimliğe ve hostinge ihtiyacınız var. Dijital kimliğiniz (domain olarak da bilinir) blogunuzun adını belirtecektir. Hosting ise internet sitenizde bulunan verilerin depolanmasını ve bunların erişimini sağlayacaktır. Bunun için tasarlanmış olan birçok seçenek var ama bu yazımızda Wordpress'i ele alacağız. Wordpress'te ücretli ve ücretsiz seçenekler mevcut fakat ücretsiz olarak kullandığınızda bazı sınırlamalar elbette olacaktır. Burada kullanıcının nasıl bir hizmet almak istediği önem kazanıyor. Yani kendi web sitenizde sahip olmak istediğiniz özgürlük alanını kendiniz seçmiş oluyorsunuz.

Blog Türleri

Kişiselleştirilmiş web sitelerine blog ismi veriliyor fakat elbette kendi içinde farklı türleri olduğunu da biliyoruz. Aklımıza ilk önce kişisel blogların gelmesi oldukça doğal. Bu tür bloglarda blogger'ın yani blogda paylaşımlar yapan kişinin ilgi alanları, hobileri ya da hangi konuda isterse o konu alanındaki paylaşımlarına ulaşırız.

Web sitesi, blogger için ziyaretçilerini karşıladığı evi gibidir. Özellikle kendi tarzını yansıtmak ister ve görsel açıdan sitesine gerekli donanımları ekler. Topluluk blogları da yine sıkça kullanılan web sitelerindendir. Bu tür bloglarda belli konular üzerinde tartışma başlatmak, beyin fırtınası yapmak ya da görüş toplamak gibi hedefler vardır.

Tek bir paylaşımcı yerine birçok paylaşımcıya açık olan bu kaynaklarda özellikle özgünlük ve yenilik gibi kriterler önem kazanıyor. Yayınlanan yazıların topluluk kurallarına uyması da önemli bir kriter. Gazete blogları, gündemi takip etmek isteyen ya da belli konularda araştırma yapan kullanıcılara açık kaynaklardır. Admin kendi içeriğini paylaşırken okuyucu bu yazılara yorum ekleyebiliyor, farklı okuyucuların yorumlarına da erişim sağlayabiliyor.

Elbette her yoruma sitede yer verilmiyor çünkü yine topluluk kurallarına uyması ilk kriter olarak belirleniyor. Kütüphane blogları, tam bir online bilgi kaynağıdır. Akademik olarak araştırma içinde olan okuyucuların sık sık kütüphane bloglarını ziyaret ederler.

Elbette işletme blogları da son zamanlarda oldukça popüler. İşletmesini hızlıca hedeflerine ulaştırmak isteyen kullanıcılar da blogları tercih ediyor. Bu sayede ürün tanıtımı gibi blog yazıları ile daha geniş kitlelere ulaşabiliyorlar. Bütün blogların farklı bir konsepti olduğunu, amaçlarının değişkenlik gösterdiğini görebiliyoruz. Bu durumda okuyucuya içerik hakkında net ipuçları vermek oldukça önemli.

Web sitelerinin ilk etapta görsel anlamda hizmet verdiğini unutmamak gerekir. Bunun için iyi seçilen bir "blog teması" birçok şeyden daha öncelikli geliyor. Çünkü görsel donanım tema sayesinde elde ediliyor, tema üzerinden içerikler ziyaretçilere ulaştırılıyor. Peki o halde blog teması nedir?

Blog Teması Nedir?

Blog temaları, blog siteleri için kullanılan taslak tasarımlardır. Bir web sitesine girdiğinizde sizi karşılayan ekran, bir tema çerçevesinde oluşturulmuştur. Tema, bir blog sayfası için gerekli olan en temel öğelerdendir. Hatta sitenizi açtıktan sonra ilk belirleyeceğiniz görsel etmendir. Okuyucunuzun dikkatini çekmek, kendi tarzınızı yansıtmak ve sitenizi görsel açıdan donatmak için temalar en iyi fırsatlardır. Eğer bir Wordpress blog teması arayışındaysanız sitemizdeki ilgili kategoriden istediğiniz temanın demo versiyonunu mobil cihazından giriş yaparak görebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

WordPress Blog Teması

Wordpress blog temaları, Wordpress kullanıcıları için tasarlanmış kaynaklardır. Wordpress için birçok tema hali hazırda bulunsa da elbette her temanın kullanımı, dizaynı ve özellikleri farklılık gösteriyor. Blog içeriğinizle uyumlu bir tema ile devam etmek hem işinizi kolaylaştıracak hem de ön plana çıkarmak istediğiniz özelliklerde size yardımcı olacaktır.

Bir Wordpress blog teması seçerken;

Mobil uyumlu olmasına
● Yükleme hızı ile sizi tatmin etmesine
● Düzenleme yapmanız için elverişli olmasına
● Eklentilerinize uyum sağlamasına
● Güncellemelerinin yapılıyor olmasına

Dikkat etmeniz gerektiğini de belirtelim. Bu sayede site hedeflerinize ulaşırken temanın sağladığı özelliklerden faydalanabilirsiniz. Bir Wordpress haber teması, wordpress spor teması, wordpress ilan teması veya wordpress blog temasına sahip olmak istiyorsanız, sitemizdeki sıkça sorulan sorular kısmına da göz atabilirsiniz.