Menü
Sepet

Wordpress Magazin Teması

Wordpress magazin teması ve bazı temel konular hakkında bilgi vermek gerekirse; günlük hayatımızda yaşadığımız stresten bir nebze de olsa uzaklaşmak için ya da tamamen eğlenmek maksadıyla vakit geçirdiğimiz sitelere magazin siteleri denmektedir. Bu sitelerin görünün kısımlarına ise tema adı verilmektedir.

Magazin Siteleri

Gazetelerin internet ortamına taşınması ile birlikte magazin haberlerine özellikle ulaşmak isteyen okuyuculara özel olarak tasarlanan siteleri yani magazin sitelerine öncelikle değinelim. Magazin siteleri de esasında haber siteleridir fakat biraz daha konu alanları sınırlandırılmıştır.
2000'li yıllarla beraber dijital kaynak olan ve değişen çağımıza uyum sağlayan bir sektör olarak bildiğimiz magazin, aslında değişen çağımıza uyum sağlamaktan ziyade onunla birlikte oluşmuştur.

Eskiye nazaran daha çok dış dünya ile muhatap olduğumuz âşikâr! Dış dünyaya hızlıca ulaşmak da yine kriterlerimiz arasında. Dış dünyaya genel anlamda haber siteleri ile ulaşıyoruz fakat özelde magazin siteleri gibi yapılara da ihtiyaç duyuyoruz.
Magazin siteleri, görsel olarak haber sitelerinde bulunan resmî yapıdan biraz arınmış, daha canlı renk tonları ile okuyucuya bilgi sağlayan yapıya bürünmüşlerdir. Sunulan haberin içeriği kadar o haberi sunma şekli de günümüzde bir hayli önemli. Özellikle magazin haberlerinde canlı renk tonları, büyük puntolar, görsel içeriği, okuyucu için aradığını bulmasına yardımcı oluyor. Yani bu açıdan bakarsak eğer bir magazin sitesini ön plana çıkaracak olan muhakkak onun teması oluyor.

Magazin Sitelerinin Olmazsa Olmazları

Her web sitesi için gerekli olan bir takım donanımlar mevcut! Bunlar arasında; domain, hosting, tema gibi temel ihtiyaçları sayabiliriz. Domain sizi dijital ortamda diğer web sitelerinden ayıracak olan kimliğiniz, hosting verilerinizi saklayacak ve erişime açacak olan altyapınız, tema ise içeriğinizi ziyaretçilerinize sunacağınız taslak görünümüzdür. Yani aslında dijital ortamda içeriklerinizi başkaları ile paylaşmak için kurduğunuz web sitenize bir yuva havası vereceğiniz teknik malzemelerden başka bir şey değiller. Basit anlamda bu şekilde düşünebiliriz fakat her birinin birer yapı taşı olduğunu da unutmamamız gerekir.

Bunların dışında sunacağınız içeriğin hedef bir okuyucu kitlesine sahip olacağını bilmelisiniz. Yani hitap ettiğiniz kitlenin özelliklerine hakim olmalı, bu yönde sitenize içerik eklemesi yapmalısınız. Sosyal medya gibi araçları da kullanarak sürekli aktif olduğunuzu belli etmeli, güncel konuları anında okuyucu ile buluşturmalısınız.

İçeriklerinizin SEO uyumlu olması da işinizi epey kolaylaştıracaktır. Arama motorlarının sitenizi tanıması için belli başlı kriterlere ulaşabiliyor olması gerekir. Bunlara ulaştığı takdirde sizi diğer sitelerin önüne geçirecek, bilgiye ulaşmak isteyen "okuyucuyu" sizin sitenize yönlendirecektir. Bu da sitenizin ve içeriklerinizin, arama motoru optimizasyonuna yani SEO'ya bağlıdır.

Bunun yanı sıra bir Wordpress magazin temasında muhakkak olması gereken özellikler:

  • SEO (Arama motoru optimizasyonu) uyumlu olmalı
  • Mobil uyumlu olmalı
  • Eklentilere uyum sağlamalı
  • Her tarayıcıdan erişim sağlanabilmesi
  • Devamlı güncellemeleri yapılmalı
  • Adsense uyumlu olmalı

Sitemizde görüntülediğiniz tüm temalarda bu özellikleri bulabilirsiniz. Ek olarak benzer içeriklere sahip Wordpress blog teması kategorisini de inceleyebilirsiniz.

WordPress Magazin Teması

Wordpress altyapısı ile kurulmuş bir magazin sitesinde Wordpress uyumlu temaya ihtiyaç vardır. Sitenin akıcı bir şekilde çalışması ve okuyucuya kullanımda kolaylık sağlaması açısından uyumlu bir tema ile çalışmak her zaman daha doğrudur.
Bugün binlerce Wordpress temasına ulaşabiliriz fakat her temanın her site için kullanılamayacağını da biliyoruz. Bir web sitesi için tema seçerken sitenin hedefleri ile temanın sağladığı özelliklerin aynı noktada buluşması gerekiyor.

Yani bir Wordpress magazin teması seçerken de dikkat edilmesi gereken unsurlar elbette var. Her şeyden önce görsel açıdan sizi ve aynı zamanda okuyucuyu tatmin etmesi gerekiyor. Görsel kullanımı için elverişli olması, önemli haberleri ön plana çıkarabileceğiniz özellikler sunması da oldukça mühim. Wordpress haber teması ile arasındaki en büyük fark ise bu görsel kullanımların farklılığı diyebiliriz.

Eğer bir Wordpress magazin teması arayışındaysanız sitemizdeki ilgili kategoriden istediğiniz temanın demo versiyonunu mobil cihazından giriş yaparak görebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

Magazin sitelerinde önemli olan bir diğer konu da içeriklerin kategorilere ayrılmasıdır. Çünkü okuyucu genellikle aradığı bilgiye daha kolay ulaşmak için listelere ihtiyaç duyar. Seçilen temanın, haberlerinizi kategorilere ayırma ve onları listeleme gibi özellikler sunmasına dikkat edin. Bu sayede ziyaretçileriniz aradığı haberlere kolaylıkla ulaştığı için sık sık sitenize giriş yapmayı tercih edeceklerdir.

Bir Wordpress magazin temasına sahip olmak istiyorsanız, sitemizdeki sıkça sorulan sorular kısmına da göz atabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.