Google search console site ekleme, sayesinde sitenizin Google arama sonuçlarını iyileştirebilirsiniz. Bu araç; Google tarafından web site sahipleri için sunulan bir analiz aracıdır. Eskilerin Webmaster Tools adıyla bildiği bu araç tamamen ücretsizdir.
 
Google search console site ekleme işleminden sonra sitenize gelen bağlantıları, Google aramalarında hangi sırada olduğunuzu, mobil uyumlu olduğunuzu, sitenizde (varsa) yazılımsal hataları görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra sitemap.xml ve robots.txt gönderimlerini bu araç üzerinden sağlayabiliyorsunuz.
 
Search console da Google Analytics benzeri sitenizin verirlerine erişmekte ve analizleri sizinle paylaşmaktadır. Seçeceğiniz belirli bir zaman diliminde hangi kelimeden ne kadar sitenize ziyaretçi gelmiş bu organik aramalardaki Google daki ortalama kaçıncı sırada çıkıyorsunuz sizlerle göstermektedir. Bu verileri kullanarak SEO çalışmalarınızı daha verimli bir şekilde yürütebilirsiniz. Google analytics nedir? Nasıl kurulur? Adlı yazımızıda inceleyebilirsiniz.

 

Google Search Console Site Ekleme

 
Adım 1- Arama motoruna Google Search Console yazarak veya bu linke tıklayarak giriş sayfasına ulaşabilirsiniz. https://search.google.com/search-console/welcome

Adım 2- Gmail hesabınıza giriş yapın. Aşağıdaki gibi bir ekran sizleri karşılayacaktır.Adım 3- Alan adı kısmına webruz.com formatında alan adınızı yazıp devam butonuna tıklayın. Sonrasında bir kod verilecektir. Bu kodu kopyalayın.

Adım 4- Cloudflare hesabınıza giriş yapın. DNS sekmesine tıklayın. +Add record butonuna tıklayıp type kısmından TXT seçin. Name kısmına @ yazın. Content kısmına ise search console dan kopyalamış olduğunuz kodu yapıştırıp save butonuna tıklayın.Adım 5- Bir kaç dakika bekledikten sonra Google Search console a geri dönün ve doğrula butonuna tıklayın. (DNS ayarları 1 saate kadar sürebilir.
 
Doğrulamala işlemini sağladıktan sonra Search Console hesabınızı kullanamaya başlayabilirsiniz.
 
***NOT: Müşterilerimizin Cloudflare yönetimi bizim tarafımızca kontrol edildiği için Webruz müşterisi iseniz doğrulama kodunu kopyalayıp destek ekibimize iletmeniz yeterli olacaktır. TXT eklemesi ekibimiz tarafından gerçekleştirilecektir.