Google site ekleme işlemi sayesinde web sitenizi dünyanın en büyük arama motoru olan Google’a ekleyebilirsiniz. Bir çok arama motoruda, Google verilerini kullanmaktadır. Bu nedenle sadece Google’a değil diğer irili ufaklı birçok arama motoruna site ekleme talebinde bulunmuş olacaksınız.


Arama Motorlarına Site Ekleme Zorunlu mu?

Her gün binlerce yeni site açılmaktadır. Bu siteler, Google tarafından er yada geç arama sonuçlarında listelemektedir. Google site ekleme işlemi, Google botlarının sitenize daha hızlı bir şekilde gelmesini ve sitenizi indekslemesini hızlandırmayı sağlayacaktır. Burada sizlere tavsiyemiz; sitenizi tam anlamıyla hazırladıktan sonra içeriklerinizi ekledikten, site haritanızı hazırladıktan sonra Google a sitenizi eklemeniz yönünde olacaktır.

Google’a her sayfanızı tek tek eklemek zorunda değilsiniz. Sadece ana sayfanızı yani sitenizin adresini eklemeniz yeterli olacaktır. Alt sayfalarınızı ve diğer tüm içeriklerinizi Google botları otomatik olarak tarayacak, Google arama sonuçlarına ekleyecektir.


Google Site Ekleme Nasıl Yapılır?

Google site ekleme sayfasına bu link üzerinden erişebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran sizleri karşılayacaktır. URL ve yorumlar kısımlarını doldurup isteğimizi göndereceğiz.
URL kısmına sitemizde SSL Sertifikası bulunuyorsa https:// şeklinde bulunmuyorsa http:// şeklinde başlamamız gerekmektedir. Webruz olarak sağladığımız tüm ürünlerde SSL Sertifikasını sunmaktayız. Bu nedenle müşterimiz iseniz https:// olarak başlamalısınız.

Siteniz www. içeriyorsa https://www.webruz.com

www. içermiyorsa https://webruz.com formatında yazıyoruz.

Yorumlar kısmına ise siteniz hakkında yorumlar veya anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Örnek olarak biz; E-ticaret sistemleri yazabiliriz. Gönder butonuna tıklayınız. Site sahibinin sizin olduğunu doğrulamanız için search console sayfasına yönlendirecektir. İlgili doğrulama kodunu sitenize eklemeniz durumunda işlemlerinizi tamamlamış oluyorsunuz. Search Console rehberiden doğrulama işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Doğrulamayı sağladıktan sonra sitenizin listelenmesi için Google’a isteğinizi göndermiş oluyorsunuz. Sitemizin içerikleri ve SEO kalitesine göre ana sayfamız ve alt sayfalarımız Google aramalarında görünmeye başlayacaktır.

Not: Sadece bu isteği gönderdiğiniz için Google aramalarında siteniz kesin görünecek diye bir şey söz konusu değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi sitenizin içerikleri tam olarak hazır olmalı ve demo diye tabir edilen, tema kurulumu sonrası sitenize eklenen gereksiz sayfa ve yazılardan temizlenmiş olmalıdır. En temiz hali ile başvuru yapmalısınız. Ek olarak site haritasını da başvurudan önce hazırlamış olmanız Google botlarının işini kolaylaştıracak ve site listelenmesi için tarafınıza yarar sağlayacaktır.