Yandex mail kurulumu yeni adıyla Yandex 360 sayesinde alan adınız uzantılı istediğiniz tüm mail adreslerini oluşturabilirsiniz. En kaba tabir ile info mail açma işlemini sağlayabilirsiniz. Tabi ki sadece info değil aklınıza gelen tüm girişlerle mail hesapları oluşturabilirsiniz.
 

Neden Kurumsal Mail Adresine İhtiyaç Duyarız?

Kurumsallık açısından özel mail adresleri büyük önem arz etmektedir. Kurumsal firmalara bakarsanız mail adreslerini sonu daima şirketlerinin uzantıları ile bitmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse [email protected], [email protected] vb..  Araştırma yaparsanız hiçbir bilindik firma Gmail ve ya hotmail gibi mail adresleri kullanılmaktadır. Sadece kurumsallar değil şahıslarda artık özel mail adreslerini tercih etmektedirler. Bu nedenle kurumsallaşma fikriniz varsa sizlere tavsiyemiz alan adınızın sağlamış oldu bu avantajı kullanmanız yönünde olacaktır. Siteniz uzantılı mail adresi açmanız ve işlerinizde bu maili kullanmanızı tavsiye ederiz.
 

Hosting Üzerinden Mail hesabı Oluşturulabilir mi?

Web hosting, cpanel üzerinden de alan adımız uzantılı mail hesapları açabiliriz fakat günümüzde bir çok hosting firması spam saldırılarından dolayı mail özelliğini kaptmaktadır veya sınırlamaktadır. Mail özelliği aktif olan web hostinglerde ise güvenlik açığı oluşmaktadır. Aynı zamanda sunucuda bulunan sitelerin hızlarında zaman zaman yavaşlamalara neden olmaktadır. Güvenlik her şeyden önce geldiği için bizde sunucularımızda mail hesabı oluşturma özelliğini uzun süre önce kapattık. Bu kesinlikle bir dezavantaj değil aksine ileriye dönük projelerinizde büyük bir avantajdır.
 

Neden Yandex Mail Kullanmalıyız?

Dünya çapında mail hizmetini kaliteli bir şekilde karşılayabilen sadece bir kaç firma mevcuttur. Bunların başında Gmail, hotmail ve Yandex gelmektedir. Bu üç firma arasından gmail ve hotmail ücretlidir. Yandex ise tamamen ücretsizdir. Kalite açısından bakıldığında çok büyük bir fark bulunmamaktadır. Yandex 360 ile Yandex mail kurulumu gereksinimlerimizi karşılayabilecek alt yapıdadır. Biz de Webruz olarak kullandığımız [email protected] ve [email protected] gibi mail hesaplaramızı Yandex 360 altyapısıyla kullanmaktayız.
 

Yandex Mail Limitleri Neler?

Alan adınız uzantılı 1000 adete kadar mail hesabı oluşturabilmektesiniz. Oluşturduğunuz bir mail hesabından 24 saat içerisinde 3000 alıcıya kadar mail gönderimi yapabilmektesiniz. Bir maili aynı anda maksimum 50 alıcıya gönderebilirsiniz. Bu limitler normal kullanımlarda fazlasıyla yeterli limitlerdir. Yandex’in bu limitleri koymasının tek nedeni olası spam kullanımlarını önlemektedir. Alan adı uzantılı mail hesaplarınızı spam amacı gütmeden kullanacaksanız bu limitler sizin içinde yeterli gelecektir.
 

Yandex Mail Kurulumu

Adım 1-  Arama motoruna Yandex 360 yazarak veya direkt bu link üzerinden ilgili sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Adım 2-  "Prices" butonuna tıklayarak fiyat politikalarını görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz paket mail işlemleri için yeterli görünmektedir. Farklı istekleriniz için ücretli paketleri de diğer sağlayıcılardan daha makuldür. Ücretsiz paketin üzerindeki "activate" butonuna tıklıyoruz.Adım 3-  Üye olabilmek için Yandex uzantılı bir mail adresine sahip olmanız ve hesabınıza bu adımda giriş gerekmektedir. Yandex uzantılı mail hesabınız yoksa oluşturmanız ve bu mail ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Adım 4- "Setup Mail" butonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılıyor. Alan adımızı uzantısı ile yazıyoruz ve add domain butonuna tıklıyoruz. Adım 5- Yandex alan adının bize ait olduğunu doğrulamak için DNS doğrulaması istemektedir. Verilen doğrulama kodunu kopyalıyoruz. 

Adım 6- Cloudflare hesabınıza giriş yapınız. DNS sekmesinden Add Record butonuna tıklayınız. 
Type: TXT
Name: @
TTL: Auto
Content: Doğrulama kodunu yapıştırıp kaydet butonuna yıklayınız. Adım adım 7- Mail alım gönderimlerinin sorunsuz olması içinde Yandex sizden MX kaydı eklememizi istemektedir. Yine Cloudflare hesabından DNS -  Add Record butonuna tıklayınız.
Type: MX
Name: @
Mail server: mx.yandex.net
TTL: Auto
Priority: 10 yazıp kaydet butonuna tıklıyoruz. Adım 8- Yandex 360 hesabımıza geri dönüp önce Verify Domain butonuna tıklayıp domain doğrulamasını sonrada Check MX Record butonuna tıklayıp MX doğrulamasını sağlıyoruz.

Adım 9- Soldaki menüden Users - Add users a tıklayarak istediğiniz alan adı uzantılı tüm mail hesaplarınızı oluşturabilirsiniz.
** Mail hesaplarınızı oluşturduktan sonra ilk başta tarayıcı üzerinden giriş yapmalı ve kullanım koşullarını onaylamalısınız. Bu link üzerinden oluşturduğunuz mail hesaplarınıza giriş sağlayabilirsiniz. Onay işleminden sonra tarayıcıdan veya Yandex mobil uygulamaları üzerinden bu mail hesaplarınızı kullanabilirsiniz.
 
Not: Profesyonellik ve güvenlik açısından başta E-ticaret paketleri olmak üzere Webruz'dan alınan hizmetlerde Cloudflare yönetimi bizim tarafımızca sağlanmaktadır. Bu nedenle doğrulama kodunu destek ekibimize iletmenizi rica ederiz. Doğrulama işlemini destek ekibimiz sizin için gerçekleştirecektir.