Gmail SMTP ayarları sayesinde web siteniz üzerinden mail alım gönderim işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. SMTP ayarları yapılmadığı taktirde ise websitenizde bulunan iletişim formları, üyelik formaları, e-ticaret sitesi sahibi iseniz kredi kartı ile ödeme sonrası ödeme onaylama sistemleriniz çalışmayacaktır. Sonuç olarak sitenizde bulunan mail fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde çalışması için SMTP ayarlarının yapılması zorunludur. Bu yazımızda hem Wordpress hemde Opencart alt yapılı siteler için ayrı ayrı nasıl ayarlarının yapılacağını anlatacağız.


Neden Gmail Kullanmalıyız?

Günümüzde bir çok mail sağlayıcı firma bulunmaktadır. Yandex, Outlook vb.. firmalarda mail hizmetlerinde iyi alt yapılar sağlasalarda sektörün öncüsü Google 'un sağlamış olduğu Gmail'dir. Gmail sistemleri artık oturmuş olduğu için çok sık güncelleme veya ayar değişikliği yapmamaktadırlar. Bu nedenle Gmail SMTP ayarlarınızı bir defa yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde yıllarca ayar değiştirmeden kullanabilirsiniz. Diğer firmalarda yada PHP Maillerde ise aynı şey söz konusu değildir. İleriye dönük olsun, kafam rahat olsun diyorsanız tavsiyemiz bir gmail hesabı ile SMTP ayarlarınızı yapmanız yönünde olacaktır. Gmail Tarafında Yapılması Gereken Adımlar

1. Adım:  https://myaccount.google.com/ bağlantısını kullanarak Google hesabımıza giriş yapıyoruz.

2. Adım: Sol menüden Güvenlik'i seçin3. Adım: 2 Adımlı Doğrulamanın açık olduğundan emin olun. Yukarıdaki gibi ise kapalı demektir. Açık hale getirdikten sonra aşağıdaki gibi görünmelidir.

4. Adım:  "Google'da oturum açma" bölümünün altında Uygulama Şifreleri'ni seçin.


5. Adım:  Uygulama Seçin kısmından Posta'yı; Cihaz Seçin kısmından da Diğer (Özel Ad) seçilmelidir. İsim olarak SMTP yazabilirsiniz.


6. Adım:  OLUŞTUR düğmesine bastığımızda aşağıdaki ekranda olduğu gibi bize 16 haneli şifre verecektir. Bu şifreyi kopyalayıp not alıyoruz. Sitemizde mail ayarlarımızı yaparken SMTP Mail şifresi olarak bu şifreyi kullanacağız.

Opencart için Gmail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Adım 1- Opencart admin panelinden Sistem - Mağazalar - Düzenle - E-Posta kısmına tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılayacak.

Adım 2- Doldurulması gereken alanlar:


E-Posta Motoru: SMTP Mail seçiyoruz.

Posta Parametreleri: Boş bırakıyoruz.

SMTP Host Adı: ssl://smtp.gmail.com yazıyoruz.

SMTP Kullanıcı Adı: Gmail adresimizi yazıyoruz.

SMTP Parola: Önceki yaptığımız işlemlerde oluşturduğumuz ve not aldığımız UYGULAMA ŞİFRESİNİ yazıyoruz. (Şifreler arasında boşluk olmamalıdır.)

SMTP Port: 465 yazıyoruz. 

SMTP Zaman Aşımı: 25 yazıyoruz.

Kaydet butonuna tıklıyoruz. Opencart admin panelimizden tüm işlemleri sağladık. 

Tüm işlemleri uyguladıktan sonra sitenize ziyaretçi gibi giriş yapıp iletişim formunuzdan ileti göndermeyi deneyerek yada sitenize üye olmayı deneyerek SMTP ayarlarınızı test edebilirsiniz. Wordpress için Wp Mail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Adım 1- Wordpress admin panelinden Eklentiler > Yeni ekleye tıklayıp WP Mail SMTP eklentisini kuruyoruz. 

Adım 2- Wordpress admin panelinden Wp Mail SMTP 'e tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran bizleri karşılayacak. 

Adım 3- Doldurulması gereken alanlar:From Email: Gmail adresimizi yazıyoruz.

Return Path: Kutuya tik atıyoruz.

Mailer: Other SMTP seçiyoruz.

SMTP Host: smtp.gmail.com yazıyoruz.

Encryption: SSL seçiyoruz.

SMTP Port: 465 yazıyoruz.

Auto TLS: Açık

Authentication: Açık

SMTP Username: Gmail adresimizi yazıyoruz.

SMTP Password: Önceki yaptığımız işlemlerde oluşturduğumuz ve not aldığımız UYGULAMA ŞİFRESİNİ yazıyoruz. (Şifreler arasında boşluk olmamalıdır.)

Kaydet butonuna tıklıyoruz. Admin panelimizden tüm işlemleri sağladık. 


Bu adımları tamamladıktan sonra Wordpress siteniz için SMTP ayarlarınızı tamamlamış oluyorsunuz. Deneme yapmak için sitenizde bulunan üyelik veya iletişim formlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. 

* Gmail hesabınızı sadece SMTP fonksiyonlarının çalışması için yapılması gereken ayarlardan bahsettik. İletişim formlarından ve üyelik kısımlarından gelecek olan mailler; sizin ilgili ayar sekmelerinden yazdığınız mail hesabınıza gelecektir. Alan adı uzantılı mail hesapları oluşturmak isterseniz Yandex Mail Kurulumu içeriğini takip edebilirsiniz. Sitenizde ana mail adresi olarak alan adı uzantılı mail adresinizi kullanabilirsiniz.